>
třídění
Ubrousky s nápisy
hotely a pohostinství
reklamní, firemní
sportovní
dopravní
zeměpisné
Ubrousky bez nápisů
rostliny
vánoční, velikonoční
postavy + figurky, zvířátka
svatební, zamilované, příležitostné
jídlo, pití
hudební
vintage
Kuriozity
zahraniční současné
zahraniční historické
tuzemské historické
osobní
komunistické
a nakonec trochu erotiky
Všem, kteří si na svých cestách po světě utírali, utírají a budou utírat ústa do rukávu, aby uchránili ubrousek pro moji sbírku moc a moc děkuji !




tel: 606465097
alena.sedova@volny.cz
TŘÍDĚNÍ SBÍRKY
Od začátku jsem třídila ubrousky podle států. Z počátku to bylo jednoduché – pouze Evropa. První ubrousek byl z Maďarska, a pak už přibývaly jen československé, časem NDR, Rumunsko, Bulharsko, pár sovětských. Pak jsem se seznámila s pracovníkem našich vyslanectví v Jižní Americe, a tak v době totality přibyly další státy, a tím už i dělení na kontinenty. Sbírka začala rychle nabývat na originalitě.
Třídění jsem postupně rozpracovávala, jak přicházely přírůstky. Stále zůstalo hlavní téma – zeměpisné, dále se již začaly v podstatě samy vytvářet tematické skupiny – první byly květiny, geometrické a jednobarevné. Pak s postupem počtu států nabývala další témata, která jsem ještě rozdělila podle formátů. Těch přibylo velké množství.

Z počátku jsem ubrousky ukládala do vlastnoručně vyrobených krabic, tak jak nás to učili ve školní pracovní výchově – prostě naskládat z papíru. Použila jsem tapetu se vzorem dřeva. Uvnitř byly ubrousky podle států přepásána proužkem z tvrdšího papíru , který byl sepnut kancelářskou svorkou. Na proužku bylo poznamenáno, co složka obsahuje. Toto ukládání bylo výhodné, protože jsem si postupně dovyráběla krabičky přesně potřebných velikostí. Nevýhodou bylo, že neměly víčka, byly měkké a nedaly se vrstvit na sebe. A tak jsem v době, kdy jsem uvažovala o podání přihlášky na zařazení mezi „Pozoruhodné sbírky“ v rámci Klubu sběratelů kuriozit, byla nucena ukládání zcela změnit. Do krabic se už dost prášilo, vrchní ubrousky za desetiletí i trochu vybledly. Zvolila jsem klasické krabice na dorty a zákusky, které mají v každé cukrárně. Dortové mají 2 čtvercové formáty, zákusky jeden podlouhlý.
Jsou dost pevné na to, aby se vrstvily na sebe, dají se stále v průběhu let dokoupit.Na přední stranu víčka jsem nalepila 4 fotorůžky, do nichž vkládám na počítači vyrobené cedulky s nápisem, co krabička obsahuje.
Uvnitř jsem zachovala další třídění pomocí pásků z tvrdšího papíru. Jen kancelářské sponky, které se dříve vyráběly pouze kovové zanechaly občas rezavý obtisk na ubrousku, Tak jsem je vyměnila za plastové.

Vzhledem k rozsahu sbírky, jak po stránce počtu exemplářů, tak šíře témat, bylo nutno před pár lety sáhnout k pomocné evidenci. Základem byl seznam kontinentů, v něm států a časem i uvnitř tematické skupiny. Evidence v sešitě je postupně ukládána do elektronické databáze, prozatím do Excelu. V blízké budoucnosti mě čeká podrobné rozpracování tématických skupin jednotlivých států tak, aby bylo možno pomocí fulltextového vyhledávání najít, ve kterém státě ( a dané krabici, neboť větší státy jich mají už desítky) se které téma nachází. Vzhledem k tomu, že sbírka je často vystavována a pořadatelé mají většinou zájem jen o určitý námět, značně to zpřesní vyhledání a urychlí náročné přípravy výstav.
ulozeni_2.jpg